عنوان کامل پایان نامه :

 توسعه گردشگری گیلان با تاکید بر پتانسیل های سرمایه گذاری خارجی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-19-4 FDI و بنگاه های محلی :

ارتباط سرمایه گذاران خارجی با بنگاه های محلی به رشد فعالیت عرضه کنندگان منابع به آن ها منجر می گردد .اما نگرانی از وجود آثار برونزایی ( اثر دفع ازدحامی ) به هنگام حضور سرمایه گذاران خارجی ، روی بنگاه های محلی رقیب هست . به عنوان تایید این موضوع در جلب اعتبارات بانکی کم بهره دولتی ، در موارد متعددی نظاره شده که برنده نهایی ، سرمایه گذار خارجی بوده می باشد . فعالیت چند ملیتی ها به گسترش رقابت با بنگاه های محلی و گسترش فرهنگ رقابت در میان آن ها منجر شده می باشد و زمانی که بنگاههای محلی نتوانسته اند به دلایلی نظیر محدودیت منابع مالی ، نیروی انسانی و قابلیت های بازاریابی ، رقابتی پایاپای را داشته باشند ، این جدال به شکست بنگاه های محلی انجامیده می باشد و بر این اهمیت تأثیر حمایتی دولت از بنگاه های محلی تاکید دارد . (زاهدی،1389،ص9)

 

 

2-19-5FDI  و تجارت خارجی و وابستگی

حضور سرمایه گذاران خارجی بر تجارت خارجی کالاها و خدمات و البته سرمایه ها میان سرزمین مقصد و جهان خارج ، تأثیر تعیین کننده ای دارد . گاه شرکت های چندملیتی نهاده های مورد نیاز خود را خارج وارد کرده و تراز جاری کشور را هم تحت تاثیر قرار می دهند . این موضوع به تنوع و قدرت تولیدی داخلی بستگی بسیار دارد . از طرف دیگر ، سرمایه گذار خارجی علاقه مند می باشد تا منافع فعالیت خود را از کشور خارج نماید .و این نیز روی تراز پرداخت ها اثر منفی دارد اما نفس حضور آن ها می توان به گسترش تقاضای سفر به مقصد منجر گردد . مدیریت کلان اقتصاد مقصد با اتخاذ تدابیری می تواند آثار منفی حضور شرکت های چند ملیتی و سرمایه گذاران خارجی را محدود نماید .(همان)

صنعت گردشگری می تواند منافع قابل ملاحظه ای به جامعه میزبان وارد نماید و البته بدیهی می باشد هزینه هایی را نیز به آن تحمیل خواهد نمود و FDI می تواند در این هزینه ها درگیر باشد . شاید گردشگری نباید به بخش اصلی یک اقتصاد مبدل گردد . به آن معنی که نقشی نظیر نفت بیابد . در حال حاضر اقتصاد ایران را نباید برای آینده آن نه در اقتصاد ما بلکه در اقتصاد های دیگر نیز در نظر گرفت ، زیرا کسب و کاری می باشد که بشدت تحت تاثیر متغیرهای غیر اقتصادی بیرون از آن قرار دارد . (زاهدی،1389،ص10)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

شناخت جاذبه های استان گیلان برای جذب گردشگری

مطالعه اندازه امکانات و زیرساخت های گردشگری استان برای جذب گردشگری

مطالعه راه های جذب سرمایه گذار خارجی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید