عنوان کامل پایان نامه :

 نحوه پوشش اخبار شبکه های سیما با تأکید بر شرایط سیاسی و خصوصاً انتخابات

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 مقدمه:

انتخابات یکی از مولفه های مشارکت سیاسی و شرایط تحقق مردم سالاری می باشد، به­طوری که محور اصلی مشارکت سیاسی، مشارکت­های انتخاباتی می باشد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، زمینه­ی مشارکت مردم در عرصه­های گوناگون به ویژه در عرصه­ی سیاسی و در فرآیند تصمیم­گیری، سیاست گذاری و اداره جامعه فراهم گردید. به گونه متوسط هر سال در کشور یک انتخابات برگزار گردیده می باشد. همواره مشارکت انتخاباتی ملت ایران برای نظام پشتوانه جدی به شمار آمده می باشد.
حضرت آیت الله العظمی خامنه ای -مدظله العالی- در خطبه های روز عید سعید فطر سال88 با تصریح به اینکه انتخابات، تجلی حضور مردم، مظهر مردم سالاری دینی و ذخیره و پشتوانه امنیت کشور می باشد، تصریح کردند که آحاد مردم، مسئولان و فعالان سیاسی بایستی از انتخابات به عنوان نعمتی الهی پاسداری کنند و هوشیارانه مراقب چالش های ضد امنیتی و کوشش­های دشمنان باشند. تاًکید معظم له، بر چالش­های امنیتی در انتخابات پیش رو ناظر بر تحولات پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری در سال 1388 و شرایط حساس کشور و منطقه بوده می باشد.
متأسفانه در انتخابات دهم ریاست جمهوری ناخواسته فضایی از طرف رسانه­های خارجی بر کشور مبنی بر شبهه افکنی در نتیجه انتخابات ایجاد گردید که دولت های غربی به ویژه آمریکا، زمانی که شاهد صحنه هایی از اغتشاش و بی نظمی در بعضی نقاط کشورمان به ویژه در تهران بوده اند، با تمهیدات قبلی رسانه­ها و سرویس های جاسوسی خود را در چارچوب رهیافت فروپاشی از درون و براندازی نرم بسیج کردند. و کوشش سازمان یافته­ای برای به چالش کشیدن حماسه حضور بی بدیل40 میلیونی ملت ایران آغاز گردید.
آنها بر این باور بودند که حوادث پس از انتخابات؛ اعتماد ملی، مشروعیت، کارآمدی و انسجام بین مردم و حکومت را کاهش داده می باشد و اعتراض شماری از مردم به نتایج انتخابات را نشانه این شکاف دانستند و بر این باور بودند که با کپی برداری از الگوی کودتاهای مخملین بتوانند امنیت و ثبات سیاسی کشور را هدف قرار داده و انتخابات در ایران را که بیش از سه دهه مظهر مشارکت ملی، اعتماد ملی، کارآمدی نظام و در نهایت مردم سالاری دینی بوده، به چالش امنیتی تبدیل و شرایط را برای فروپاشی از درون فراهم کنند. با در نظر داشتن اینکه چالش های امنیتی انتخابات می تواند، به اهداف مرجع در امنیت نرم مانند؛ روحیه ملی، اعتماد، مشارکت، انسجام، افکار عمومی، توان سیاسی و… را آسیب برساند. در این چارچوب و باتوجه به شرایط پیچیده و حساس کشور در آستانه انتخابات مجلس نهم؛ مقام معظم رهبری برای مراقبت از امنیتی نشدن انتخابات تأکید نموده اند.
در این پژوهش کوشش برآن شده می باشد تا اخبار پخش شده در خصوص انتخابات مجلس نهم اسفند ماه سال 90 طی شش ماه از لحاظ ارزش های خبری، منابع خبری و سبک های خبری مطالعه گردد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اهداف جزئی:
  • شناخت عناصر خبری به کار رفته شده در پنج شبکه خبری و پنج بازه زمانی ذکر گردیده
  • مقایسه اخبار شبکه های مختلف سیما در اندازه پوشش دهی اخبار انتخابات
  • وجود یا عدم وجود تفاوت معنادار در اخبار انتخابات مجلس سال 90 در شبکه های مورد مطالعه و در دوره زمانی مورد مطالعه
  • شناخت ارزش­های خبری غالب در اخبار پخش شده
  • شناخت منابع خبری بهره گیری شده در اخبار تحت مطالعه
  • شناخت اندازه مصاحبه، خبر و گزارش پخش شده در اخبار شبکه های 1، 2، 3، تهران و شبکه خبربه ترتیب در ساعات پخش 19، 20:30، 22، 23 و 13
  • شناخت اندازه اخبار پوششی معطوف به شهرستان ها و فعالیت های انتخاباتی در شهرستان ها
  • شناخت بی طرفی پوشش اخبار در خصوص جبهه­ها و احزاب
  • شناخت متنوع­تر بودن یا نبودن اخبار واحد مرکزی خبر نسبت به باشگاه خبرنگاران جوان