عنوان کامل پایان نامه :

 توسعه گردشگری گیلان با تاکید بر پتانسیل های سرمایه گذاری خارجی

قسمتی از متن پایان نامه :

 تاریخچه سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران

صنعتی و سایر ابزار و ماشین‌آلات بود . به‌عنوان مثال از ۱۵۰ مورد سرمایه‌گذاری در فاصله سال‌های ۱۳۵۰ تا ۵۶ ، ۵۷ مورد به ماشین‌آلات صنعتی ابزار کار و ماشین‌آلات برقی اختصاص داشت .
در زمینه اثر سرمایه‌گذاری خارجی بر انتقال تکنولوژی بایستی گفت طی سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۶، ۲۸ درصد موارد سرمایه‌گذاری خارجی با انتقال دانش فنی همراه بوده می باشد ، در ۹/۲۶ درصد موارد حق امتیاز اعطا شده بود ، در ۹/۱۴ درصد موارد سرمایه‌گذاری خارجی به قصد ساختن تاسیسات انجام شده بود . در ۸/۱۳درصد به ایرانیان نمایندگی انحصاری داده بودند ، در ۷/۹ درصد موارد سرمایه‌گذاری همراه با رفع معضلات فنی ایران بود و فقط در ۷/۶ درصد از موارد سرمایه‌گذاری ، کادر فنی تخصصی بایستی به کشور داده می‌گردید .
بعد از پیروزی انقلاب ، فرار سرمایه‌داران به خارج از کشور ، خارج کردن مقادیر قابل توجهی سرمایه از کشور، بدهی صاحبان صنایع به سیستم بانکی ، اختلال در واردات و صادرات ، مناسبات متشنج کارفرمایان و کارگران در محیط های صنعتی ، بحران صنعتی را با همه ابعاد اقتصادی و اجتماعی و سیاسی آن در پیش روی دولت وقت قرار داده بود . درچنین شرایطی دولت چاره‌ای غیر از ملی کردن صنایع و بانک‌ها نداشت . پس با تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و دولتی کردن اکثر فعالیت اقتصادی ، محدودیت عمده‌ای جهت جلب سرمایه خارجی ایجاد گردید .با نگاهی به برنامه اول توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی و سیاسی کشور متوجه این امر می‌شویم که در هیچ جایی از برنامه ذکری از سرمایه‌گذاری خارجی به میان نیامده می باشد و تنها ارقامی به صورت اعتبارات مالی و بیع متقابل که در زمره فعالیت‌های بازرگانی ، نه سرمایه‌گذاری خارجی مقصود شده بود که امکان جذب آنها نیز فراهم نگردید .با تصویب قانون برنامه دوم توسعه در نیمه دوم ۱۳۷۲ و پذیرش سرمایه‌گذاریهای خارجی ( بند هـ از تبصره ۲۲ قانون) و تصویب قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی جمهوری اسلامی ایران ، پس از یک دوره توقف طولانی پانزده ساله ، بار دیگر جذب سرمایه‌های خارجی مورد توجه قانون گذار قرار گرفت اما در اقدام شاهد عملکرد ضعیفی در جذب سرمایه‌گذاری های خارجی در کشور بودیم که علت عمده آن را می‌توان شرایط خاص اقتصادی و سیاسی ، نوسانات نظام ارزی ، تفاسیر مختلف و متضاد در خصوص اصول ۴۴ و ۸۱ قانون اساسی و قوانین مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی‌ها… برشمرد .از ابتدای سال ۱۳۷۲ تا نیمه اول آبان ماه ۱۳۷۷، ۶۵ طرح با حجم سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲ میلیارد دلار در کشور به تصویب رسید . در این بین کشورهای اروپایی با

 

سرمایه‌گذاری ۶/۱ میلیارد دلار و آسیا ۵/۴۰۱ میلیارد دلار بالاترین سهم را به خود اختصاص دادند . کشورهای انگلیس ، سوئد و آلمان و ایتالیا بزرگترین سرمایه‌گذاران خارجی اروپایی در ایران بودند . از لحاظ ترکیب سرمایه‌گذاری طی همین سال ها ، بخش صنایع شیمیایی با ۶۰ درصد معادل ۳۱/۱ میلیارد دلار در رتبه اول قرار داشته و صنایع خودروسازی ، ساختمان ، هتل ، صنایع فلزی به ترتیب در مکان‌های بعدی قرار دارند .

این طریقه در برنامه سوم توسعه عمرانی (بند ب ماده ۸۵) نیز ادامه پیدا نمود و به دولت نسبت به اخذ یا تضمین تسهیلات مالی خارجی اجازه داده گردید . در این دوره با روی کار آمدن دولت سید محمد خاتمی و اتخاذ سیاست تنش‌زدایی شاهد کاهش ریسک حاصل از سرمایه‌گذاری در ایران هستیم اما در نهایت باز هم نتوانسته‌ایم موفقیت‌های قابل توجهی را در امر سرمایه‌گذاری‌های خارجی به ‌ویژه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی کسب نماییم . در حالی‌که موسسه RCR.J متوسط جذب سرمایه‌گذاری خارجی کشورهایی با ویژگی ایران را ۴/۵ میلیارد دلار می‌داند و موسسه پول اروپایی این رقم را ۷/۵ میلیارد دلار برآورد کرده می باشد ایران در این سال‌ها حتی موفق به جذب یک پنجم آن نیز نشده می باشد ( روزنامه شرق، ش ۷۶ ، ۸/۹/۸۲ مصاحبه با دکتر خزاعی معاون وزیر دارایی ) تنها در سال ۱۳۸۲، ۶۸۵ میلیون دلار سرمایه خارجی جذب شده می باشد

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

شناخت جاذبه های استان گیلان برای جذب گردشگری

مطالعه اندازه امکانات و زیرساخت های گردشگری استان برای جذب گردشگری

مطالعه راه های جذب سرمایه گذار خارجی