شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط سرمایه اجتماعی با اندازه بهره وری در شبکه بانکی

قسمتی از متن پایان نامه :

اقتصاد:

با در نظر داشتن نارسایی معیار جمعیتی و ناکافی بودن، معیار دیگر مورد بهره گیری معیار اقتصادی یا نوع معیشت جامعه می باشد. طبق این معیار چنان که در تعریف رسمی قانون تقسیمات کشوری تصریح شده در روستا اکثریت ساکنان همیشگی آن به کشاورزی به گونه اعم یعنی زراعت، دامداری، باغداری، صید و شکار و صنایع دستی روستایی یا ترکیبی از آنها اشتغال دارند (جهانگیر، 1380 به نقل از قانون تقسیمات کشوری، 1362). به بیانی دیگر روستا جایی می باشد که بیش از 50 درصد جمعیت فعال شاغل در آن، در بخش کشاورزی یا فعالیت­های نوع اول مشغول باشد.

فعالیت­های نوع اول کلیه فعالیت­هایی می باشد که در ارتباط مستقیم با طبیعت قرار می­گیرد، پس کشاورزی به معنای اعم آن و به مفهوم فعالیت نوع اول علاوه بر زراعت، باغداری، دامداری، صید و شکار، ماهیگیری، صنایع دستی و حتی برداشت از معادن تا جایی که به صورت اولیه و با دست برداشت می­گردد را نیز شامل می­گردد.

پس با اتکا به به دو معیار جمعیت و نوع معیشت، می­توانیم روستا را سکونتگاهی تعریف نماییم که «جمعیت آن از حد معینی کمتر و بیش از پنجاه درصد جمعیت آن از طریق کشاورزی امرار معاش نمایند». در این عبارت، تعریف کامل­تری از روستا ارائه شده می باشد، اما این تعریف جامع نبوده و بسیاری از روستاها ممکن می باشد از دایره شمول آن بیرون بمانند. چنان که روستاهای بسیاری با جمعیت بیش از 10هزار نفر هست و روستاهای بسیاری که معیشت اصلی آنها فعالیت­های غیر زراعی مانند صنایع روستایی، پیله وری یا واسطه­گری یا تولید و حرفه­های خاص می باشد، مانند حرفه اکثر مردم بعضی از روستاها که به علت همجواری با معادن سنگ آسیاب، در تولید آن متخصص شده­اند یا در روستاهای حاشیه کویر مانند یزد که در بعضی از روستاها بیشتر اهالی مقنی بوده­اند.

البته ممکن می باشد بسیاری از این فعالیت­ها در کشاورزی به معنای اعم آن یا فعالیت­های نوع اول جای گیرند، اما در هر صورت تفاوت بسیاری بین روستاهای دارای فعالیت زراعی و دامداری با روستاهای دارای این گونه فعالیت­ها می­تواند به وجود آید. این تفاوت با گسترش فعالیت­های جدید غیر­کشاورزی مانند صنایع و ماشین آلات، ارائه خدمات، فعالیت­های توریستی و غیره بیشتر شده می باشد، اما موضوع جدیدی نیست و در روستاهای سنتی نیز دیده می­شده می باشد. تفاوتی که در بعضی از صاحب نظران بین واژه ده و روستا قائل هستند تصریح به همین موضوع دارد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

1- 4 -1- هدف اصلی پژوهش:

هدف اصلی این پژوهش تعیین درجه توسعه­یافتگی نواحی روستایی شهرستان رودبار می­باشد.

1- 4 -2- اهداف اختصاصی پژوهش:

1- شناخت نقاط قوت و ضعف نواحی روستایی در زمینه­های بهداشتی و درمانی، آموزشی، زیربنایی، ارتباطی

2- شناخت درجات توسعه و تفاوتهای آن در روستاهای مختلف شهرستان رودبار

3- شناخت درجات توسعه و تفاوتهای آن در بخش­ها و دهستاهای مختلف شهرستان رودبار

مطالعه ارتباط سرمایه اجتماعی با اندازه بهره وری در شبکه بانکی